Kontakta oss

Medelpads Räddningstjänstförbund

Besöks- och postadress:
Björneborgsgatan 40
854 60 Sundsvall

Telefon, växel: 060-12 32 00
E-post: mrf@sundsvall.se

Information till media under pågående insatser

Kontakta inre befäl
Telefon: 060-685 59 10

Frågor om förbundets övergripande verksamhet

Per Silverliden, förbundschef 
Telefon: 070 312 35 53
E-post: per.silverliden@sundsvall.se

Frågor om den operativa verksamheten

Ellinor Fransson, räddningschef
Telefon: 070 190 83 35
E-post: ellinor.fransson@sundsvall.se

Frågor om deltidsverksamheten (Räddningstjänstpersonal i beredskap, RIB)

Tommy Lindgren
Telefon: 070 203 43 14
E-post: tommy.lindgren@sundsvall.se

Allmänna frågor om förebyggande arbete

Tora Åström
Telefon: 070 54 57 507
E-post: tora.astrom@sundsvall.se

Tillstånd om brandfarliga och explosiva varor

Rickard Larsson
Telefon: 060-12 32 00
E-post: rickard.larsson@sundsvall.se

Frågor om sotning och brandskyddskontroll

Tora Åström
Telefon: 070 545 75 07
E-post: tora.astrom@sundsvall.se

Frågor om utbildning och kursverksamhet

Se sidan för Utbildningar, alternativt kontakta växeln: 060-12 32 00

Frågor om avdelningen verksamhetsstöd

Sarah Faxby-Bjerner
Telefon: 060-12 32 00
e-post: sarah.faxby.bjerner@sundsvall.se

Frågor om fakturor

Annelie Sjöberg, controller
Telefon: 060-12 32 00
E-post: annelie.sjoberg@sundsvall.se

Se även sidan om elektroniska fakturor

Kommunikatör

Marie Israelsson
Telefon: 070 191 63 79
E-post: marie.israelsson@sundsvall.se

Senast uppdaterad: